Na dzisiejszych zajęciach próbowałyśmy przefiltrować brudną wodę. Do szklanki zawierającej wodą z kranu wsypałyśmy ziemię - powstała w ten sposób brązowa mieszanka. Zbudowałyśmy kolumnę filtrów składającą się od góry ze żwiru, piasku, aktywnego węgla oraz filtru papierowego. Bardzo ważne jest, aby woda wolno przepływała przez kolejne filtry - uzyskamy wtedy najlepsze efekty filtrowania.
Działanie filtra:
Każdy odcinek kolumny usuwa zanieczyszczenia z wody. Przerwy między ziarnkami piasku i żwiru są bardzo małe i pozwalają tylko na przepłynięcie cząsteczek wody, a zatrzymują zanieczyszczenia. Związki chemiczne zawarte w wodzie przyczepiają się do do powierzchni granulek węgla. Proces ten nazywa się adsorpcją. Filtr papierowy również posiada niewielki otwory pomiędzy włóknami.
Dowiedziałyśmy się również, że filtry piaskowe oczyszczają wodę w akwariach i basenach oraz wodę z umywalek i wanien tzw. szarą wodę do ponownego użycia, np. do podlewania ogrodów.
czwartek, 30 listopada 2017
czwartek, 23 listopada 2017
Czym woda zaskoczyć nas może?
W dniu dzisiejszym przeprowadziłyśmy szereg doświadczeń, które pozwoliły nam lepiej poznać związek chemiczny o wzorze H2o , czyli wszystkim dobrze znaną wodę.
Jak pewnie wszyscy wiedzą woda na ziemi występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Muszą zaistnieć odpowiednie warunki, aby mogła przechodzić z jednego stanu w drugi.
Obserwowałyśmy obieg wody w przyrodzie
Poznałyśmy pewne właściwości fizyczne wody.
Woda posiada napięcie powierzchniowe jest to zjawisko fizyczne, które
przejawia się to tym, że zewnętrzna warstwa cieczy zachowuje się jak sprężysta błona, gdyż cząsteczki wody przyciągają się wzajemnie.
Napięci powierzchniowe wykorzystują niektóre owady np. nartnik
Drobiny pieprzu utrzymują się na powierzchni tej błonki. Płyn do mycia naczyń lub inny detergent zmniejsza napięcie powierzchniowe, czyli zmniejsza wzajemne przyciąganie się cząsteczek wody.
Napięci powierzchniowe wykorzystują niektóre owady np. nartnik
Drobiny pieprzu utrzymują się na powierzchni tej błonki. Płyn do mycia naczyń lub inny detergent zmniejsza napięcie powierzchniowe, czyli zmniejsza wzajemne przyciąganie się cząsteczek wody.
Dzięki napięciu powierzchniowemu lekkie przedmioty potrafią utrzymywać się na powierzchni wody.
Woda nie wylewa się ponieważ między oczkami gazy opatrunkowej powstała ,, błona'', która utrzymuje ciężar wody.
Przypomniałyśmy sobie również jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Umieściłyśmy woreczek strunowy z wodą na szybie okna, aby móc obserwować to zjawisko w miniaturze.
Naelektryzowany ujemnie balon przyciąga strumień wody, sprawdźcie sami :)
wtorek, 14 listopada 2017
Erupcja wulkanu
Magma to gorący stop skalny zwany lawą. Gdy magma stygnie przekształca się w skałę.
Największe erupcje wulkanów występowały dotychczas we Włoszech ( Wezuwiusz, Etna, Stromboli), na Hawajach (Kilauea), w Kolumbii ( Nevado del Ruiz), w Indonezji, na Filipinach i Islandii.Człowiek nie dysponuje żadnymi możliwościami, by złagodzić skutki wybuchu wulkanu.
Na zajęciach wykonałyśmy model wulkanu i przeprowadziłyśmy małą erupcję. Zobaczcie sami :)
Oglądałyśmy również skały magmowe, które powstały wskutek krystalizacji lub zakrzepnięcia magmy w głębi Ziemi. Geolodzy opisali ponad 700 odmian skał magmowych. Należą do nich np.:
Granit
Bazalt
Porfir
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Sprawozdanie
Sprawozdanie z projektu ,, Ujarzmić żywioły"
-
Powietrze jest nam niezbędne do życia, gdyż w nim jest tlen, którym oddychamy. Wiatr pomaga przenosić nasiona niektórych roślin, dzięki ...
-
Sprawozdanie z projektu ,, Ujarzmić żywioły"
-
Na dzisiejszych zajęciach próbowałyśmy przefiltrować brudną wodę. Do szklanki zawierającej wodą z kranu wsypałyśmy ziemię - powstała w ten s...