Dowiedziałyśmy się jak bardzo negatywny wpływ na nasze bezpieczeństwo może mieć niewłaściwe zagospodarowanie przestrzenne. Duże powierzchnie pokryte betonem lub wyłożone kostką powoduję, że w trakcie obfitych opadów woda nie może zostać wchłonięta przez ziemię i z dużą prędkością spływa do studzienek kanalizacyjnych, które są przepełnione i wybijają nadmiar wody.
Duża ingerencja w koryta rzek również może być zagrożeniem w czasie obfitych i długotrwałych opadów. Zwężone i wyprostowane koryto rzeki powoduje, że stan wody szybko podnosi się w nim, a woda nabiera dużej prędkości. Ważne jest, aby rzeki zachowały swój naturalny meandryczny kształt. Mogą wtedy przyjąć więcej wody. Zmniejsza się również prędkość wody ( woda odbija się od brzegów i płynie wolniej.
rzeka Rawa na śląsku |
rzeka meandryczna |
Dowiedziałyśmy się w jaki sposób zachowywać się podczas burzy, gradu, silnego wiatru oraz powodzi.
Samochód jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc podczas burzy. To co sprawia, że jesteśmy bezpieczni w samochodzie to fakt przebywania w metalowej klatce. Metalowy dach i ściany tworzą tzw. puszkę Farada′ya , nie dopuszczając ładunku do wnętrza. Pioruny omijają samochód lub ześlizgują się po masce. Pamiętajmy jednak o zamknięciu okien oraz o tym, że rowery i motory nie stanowią żadnej ochrony przed porażeniem piorunem!
W trakcie burzy najlepiej samochód pozostawić na pustym obszarze, aby w pobliżu nie było drzew, słupów lub innych obiektów, które mogą przewrócić się lub zostać przeniesione przez wiatr.
Ciekawostki:
Największe kule gradowe, które spadły na terenie Polski miały średnicę 11 cm.
W Stanach Zjednoczonych wśród śmiertelnych przypadków ofiar powodzi aż 60 % stanowią ludzie, którzy prowadzili w tym czasie samochód.
W trakcie burzy najlepiej przyklęknąć z nogami złączonymi.
W trakcie burz najczęściej ucierpieli ludzie, którzy w trakcie próbowali ratować swój dobytek ( schować samochód lub inne przedmioty znajdujące się w pobliżu domu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz