czwartek, 14 grudnia 2017

Warsztaty edukacyjne o bezpieczeństwie wodnym

 W ramach naszego projektu nawiązałyśmy współpracę ze stowarzyszeniem Polsce Łowcy Burz. Członkowie stowarzyszenie zajmują się śledzeniem i analizowaniem ciekawych zjawisk atmosferycznych. Pan Wojciech  Pilorz- członek zarządu Stowarzyszenia zaprosił nas na zajęcia warsztatowe do EKOCENTRUM w Goczałkowicach. Zabrałyśmy ze sobą również naszych młodszych kolegów i koleżanki.



Dowiedziałyśmy się jak bardzo negatywny wpływ na nasze bezpieczeństwo może mieć niewłaściwe zagospodarowanie przestrzenne. Duże powierzchnie pokryte betonem lub wyłożone kostką powoduję, że w trakcie obfitych opadów woda nie może zostać wchłonięta przez ziemię i z dużą prędkością spływa do studzienek kanalizacyjnych, które są przepełnione i wybijają nadmiar wody.
Duża ingerencja w koryta rzek również może być zagrożeniem  w czasie obfitych i długotrwałych opadów.  Zwężone i wyprostowane koryto rzeki powoduje, że stan wody szybko podnosi się w nim, a woda nabiera dużej prędkości. Ważne jest, aby rzeki zachowały swój naturalny meandryczny kształt. Mogą wtedy przyjąć więcej wody. Zmniejsza się również prędkość wody ( woda odbija się od brzegów i płynie wolniej.
Podobny obraz
rzeka Rawa na śląsku
Znalezione obrazy dla zapytania rzeka meandryczna
rzeka meandryczna


Dowiedziałyśmy się w jaki sposób zachowywać się podczas burzy, gradu, silnego wiatru oraz powodzi.
Samochód jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc podczas burzy. To co sprawia, że jesteśmy bezpieczni w samochodzie to fakt przebywania w metalowej klatce. Metalowy dach i ściany tworzą tzw. puszkę Farada′ya , nie dopuszczając ładunku do wnętrza. Pioruny omijają samochód lub ześlizgują się po masce. Pamiętajmy jednak o zamknięciu okien oraz o tym, że rowery i motory nie stanowią żadnej ochrony przed porażeniem piorunem!

W trakcie burzy najlepiej samochód pozostawić na pustym obszarze, aby w pobliżu nie było drzew, słupów lub innych obiektów, które mogą przewrócić się lub zostać przeniesione przez wiatr.

Ciekawostki:
Największe kule gradowe, które spadły na terenie Polski miały średnicę 11 cm.

W Stanach Zjednoczonych wśród śmiertelnych przypadków ofiar powodzi aż  60 % stanowią ludzie, którzy prowadzili w tym czasie samochód.



W trakcie burzy najlepiej przyklęknąć z nogami złączonymi.

W trakcie burz najczęściej ucierpieli ludzie, którzy w trakcie próbowali ratować swój dobytek ( schować samochód lub inne przedmioty znajdujące się w pobliżu domu.


aj
















czwartek, 7 grudnia 2017

Energia ze słońca.

Na dzisiejszych zajęciach zaczęłyśmy składać robota, który poruszał będzie się dzięki energii słonecznej. energia pozyskiwana ze słońca to energia słoneczna. Jest to odnawialne źródło energii, ponieważ słońce świeci cały czas.
Składany przez nas robot solarny posiada panel solarny, który wykonany został z ogniw solarnych. Większość ogniw solarnych wykonuje się z materiału zwanego krzemem. Większość krzemu do produkcji takich ogniw pozyskiwana jest z piasku.






poniedziałek, 4 grudnia 2017

Powietrze




Powietrze jest nam niezbędne do życia, gdyż w nim jest tlen, którym oddychamy. Wiatr pomaga przenosić nasiona niektórych roślin, dzięki czemu mogą się one rozmnażać.
Wiatr jest wykorzystywany do transportu, np. przy żaglówkach. Pomaga on również zwierzętom latać. Ludzie nauczyli się wykorzystywać wiatr do produkcji energii, ale nie udaje im się jednak uchronić przed niszczycielska siłą tego żywiołu.


Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki kształt ma powietrze? My postanowiłyśmy to sprawdzić na naszych zajęciach.




Tlen wykorzystywany jest również w procesie spalania. Gdy odetniemy dopływ tlenu....



Sprawdziłyśmy również jakie właściwości ma ogrzane powietrze


Sprawozdanie

Sprawozdanie z projektu ,, Ujarzmić żywioły"